0 hodnotení
V 16. a 17. storočí sa na hrade Čičva nachádzala Kniha lží a luhárov. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali aj všetky ich klamstvá. Z hradu sú nádherné výhľady na okolie. Istý čas hrad patril aj krvavej grófke Alžbete Báthoryovej.

Hrad Čičva

V 16. a 17. storočí sa na hrade Čičva nachádzala Kniha lží a luhárov. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali aj všetky ich klamstvá. Z hradu sú nádherné výhľady na okolie. Istý čas hrad patril aj krvavej grófke Alžbete Báthoryovej.

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom vypaľovaní po ňom ostali zachovalé múry s okennými a dverovými otvormi. Vďaka obnove hrad opäť rastie do krásy a je tiež miestom obľúbeného podujatia Čičvianske hradné slávnosti (august).

Hrad bol postavený bol v rokoch 1309 - 1316 a stal sa strážnou pevnôstkou pri priesmyku „Poľská brána“. Bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí.

V roku 1527 bol župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. V tom istom roku ho Ján Zápoľský dobyl a podpálil. Pri požiari zhorel i archív Zemplínskej stolice. Hrad však znovu opravili a zrenovovali.

V roku 1575 sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Báthoryovou, ktorá sa do legiend zapísala ako krvavá grófka kúpajúca sa v krvi panien. Súčasťou nevestinho vena bol aj hrad Čičva. Grófka na ňom pobývala len výnimočne. K legendám patria aj dohady, že i na samotnom hrade Čičva zmárnila dve slúžky. Legendy o krvavej grófke však nikdy neboli potvrdené. V roku 1610 hrad dostala do vena Alžbetina dcéra Katarína, ktorá sa vydala za Juraja Drugeta z Humenného. Týmto sa dostal hrad do rúk Drugetovcov, ktorí sa zaslúžili o jeho najväčší rozmach. V roku 1684 ho dobyli Tököliho vojská. V roku 1704 sa ho zmocnili vojská Františka II. Rákociho. Poškodené časti opravili a hrad zabezpečili. V rukách rákociovských povstalcov bol až do roku 1711, kedy sa rákociovský veliteľ gróf František Barkóci pridal na stranu cisárskych vojsk a vydal im hrad, ktorý dal cisársky generál Lauckena zbúrať.

PRÍSTUP: autom na parkovisko za obcou Sedliská, odtiaľ pešo po kamenných schodoch a strmom chodníku asi 20 min., pešo z obce Sedliská-Podčičva (autobusová zastávka) po zelenej značke asi 20 min. Vstup na zrúcaninu hradu Čičva je voľný.

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Akceptované platby: Hotovosť
Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 11.6.2019

Otváracie hodiny

Počasie

Neuvedené
11°
Po 11°
Ut 12°
St 12°


Kontakt

Hrad Čičva
Hrad Čičva
15
094 09  Sedliská
Kraj: Prešovský
Okres: Vranov nad Topľou
Región: Horný Zemplín
 48.91451, 21.738359

Hrad Čičva
15
094 09  Sedliská

Zobraziť viac


tipy na zážitok v okolí Podujatia