SK SK
0 hodnotení
Do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997 Národný park Poloniny, ktorý je najvýchodnejším slovenským národným parkom.

Národný park Poloniny

Do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997 Národný park Poloniny, ktorý je najvýchodnejším slovenským národným parkom.

Poloniny sú lokalizované na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí a bezprostredne susedia s poľským Bieszczadskim Parkom Narodowym a ukrajinským Užanskym nacionaľnym pryrodnym parkom.

Horský celok, v ktorom národný park vyhlásili, je známy pod názvom Bukovské vrchy.

Pomenovanie Poloniny pochádza od jedinečných horských hrebeňových lúk nachádzajúcich sa nad úrovňou lesa, v týchto končinách nazývaných poloniny.

V roku 1993 bol NP Poloniny organizáciou UNESCO zaradený do siete medzinárodných biosférických rezervácií. V júni 2007 boli na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO pripísané aj pralesy Stužica, Havešová a Rožok v Bukovských vrchoch, spolu s Vihorlatským pralesom vo Vihorlatských vrchoch v CHKO Vihorlat a s pralesmi na Ukrajine.

Takmer 80 % rozlohy Národného parku Poloniny tvoria lesy. Typický ráz krajiny predstavujú zaoblené hrebene a zamokrené doliny. Len miestami vystupujú na povrch ostré skalné vrchy.

Výnimočnosť územia spočíva vo výskyte najväčších komplexov pôvodných bukovo-jedľových lesov v Európe, ktoré miestami prechádzajú až do pralesov, a to v mimoriadnej koncentrácii vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Územie Polonín charakterizuje výskyt veľkých šeliem – medveďa hnedého, vlka dravého, rysa ostrovida a mačky divej. Žije tu aj zubor hôrny, ktorý sa vo voľnej prírode na Slovensku vyskytuje iba v tomto národnom parku.

Hlavným východiskom pre návštevu Polonín je obec Nová Sedlica. Poloniny sú známe tiež ako Park tmavej oblohy, za ktorý boli vyhlásené pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 ako prvá oblasť tmavej oblohy na Slovensku.

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu je možné vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20). Park tmavej oblohy, okrem ochrany nočného životného prostredia, poskytuje taktiež informačný turistický program.

3024_0elk7u71fi.jpg

Pozorovanie oblohy si môžete vyskúšať aj v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Nachádza sa v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia.

K jeho astronomickým prístrojom patrí Vihorlatský národný teleskop (VNT), druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku, s priemerom hlavného zrkadla 1 meter. V areáli sa nachádza i planetárium, ktoré bolo postavené v rámci projektu Karpatské nebo.

Pozorovania, ako aj iné podujatia pre školy a verejnosť, sa v observatóriu uskutočňujú na objednávku.

3024_lx42mc2txt.jpg

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Akceptované platby: Hotovosť
Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Hendikepovaných, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 31.3.2020

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok - nedeľa:
Nonstop


Kontakt

Telefón: +421 57 768 561
Webová stránka: nppoloniny.sopsr.sk/
Národný park Poloniny
067 61  Stakčín
Kraj: Prešovský
Okres: Snina
Región: Horný Zemplín
 49.065162, 22.409829

067 61  Stakčín

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia