SK SK
0 hodnotení
Drevený gréckokatolícky chrám v Matysovej bol pravdepodobne postavený v druhej polovici 18. stor. Jeho patrónom je sv. archanjel Michal.

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala

Drevený gréckokatolícky chrám v Matysovej bol pravdepodobne postavený v druhej polovici 18. stor. Jeho patrónom je sv. archanjel Michal.

Opravovaný bol v roku 1938. Následne po tom, ako bol v obci vybudovaný nový murovaný chrám zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi, bol v roku 1973 drevený chrám prenesený do staroľubovnianskeho skanzenu.

Chrámový objekt je dvojdielny, trojpriestorový s troma vežami a krížmi. Konštrukcia je zrubová, u veže stĺpová. Vstup je cez portál v západnej časti do predsiene a z nej do lode. Hlavná veža je obložená šindľom, taktiež aj predsieň a loď. Ma hlavnej veži je osadená cibuľa, laterna a malá strieška. Je ukončená ozdobným dvojramenným krížom. Vežičky nad chrámovou loďou a svätyňou sú si podobné, pričom nad loďou je osadený dvojramenný kríž, nad svätyňou jednoramenný. Pôvodne sa v hlavnej veži nachádzali tri zvony, tie však boli premiestnené do murovaného chrámu v Matysovej ešte pred prenesením dreveného chrámu do skanzenu.

Ikonostas (NKP) pochádza približne z 18. stor. a je v značne poškodenom stave. Má štvorradovú architektúru na štyroch poschodiach. Prvý hlavný rad tvoria ikony: sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a ikona sv. archanjela Michala. Diakonské dvere nie sú osadené krídlami. Cárske dvere sú klasické dvojkrídlové a sú osadené šiestimi medailónmi (štyria evanjelisti a medailóny Zvestovania). Druhý je rad sviatkov, pričom uprostred je Mandylion. Tretí, apoštolský rad pozostáva zo šiestich ikon s dvojicami postáv. V strede je ikona Krista Veľkňaza s Bohorodičkou a sv. Jánom Krstiteľom. Štvrtý rad pozostáva zo šiestich medailónov jednotlivých prorokov. Ikonostas je ukončený tabuľovou ikonou Ukrižovania.

Z mobiliára možno uviesť oltár s ikonami Snímanie z kríža a bývalý oltár s ikonou Premenenia Pána z 18. stor.

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Vlakom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Hendikepovaných, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 6.4.2020

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok - nedeľa:
Nonstop


Kontakt

Telefón: +421 52 432 2422
E-mail: muzeum@slnet.sk
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala
Zámocká 1620
064 01  Stará Ľubovňa
Kraj: Prešovský
Okres: Stará Ľubovňa
Región: Spiš, Šariš, Tatry
 49.31719, 20.694694

Zámocká 1620
064 01  Stará Ľubovňa

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia