SK SK

Gréckokatolícky drevený chrám Nanebovstúpenia Pána

1 hodnotenie
Drevený gréckokatolícky chrám v Šmigovci bol postavený na svahu uprostred cintorína v roku 1755. Bol zasvätený Nanebovstúpeniu Pána.

Gréckokatolícky drevený chrám Nanebovstúpenia Pána

Drevený gréckokatolícky chrám v Šmigovci bol postavený na svahu uprostred cintorína v roku 1755. Bol zasvätený Nanebovstúpeniu Pána.

Opravovaný bol v rokoch 1894 a 1936. Dnes je v podstate chrám schátralý a oprava exteriéru je už zrejme vylúčená. Pod súčasný stav objektu sa podpísalo oplechovanie strechy a veže, ako i omietnutie v 50-tych rokoch 20. stor.

Z architektonického hľadiska ide o malý trojdielny, trojpriestorový, jednovežový chrám s dvoma krížmi, ktorý je postavený na kamennom základe. Konštrukcia je zrubová. Veža, vsadená do predsiene, má stĺpovú konštrukciu. Strecha je pyramidálna, osadená cibuľou, nad ktorou je osadený trojramenný ozdobný kríž. Nad záverom svätyne je malý trojramenný kríž. Vo veži boli pôvodne zavesené tri zvony. Po dokončení nového chrámu boli doňho zvony premiestnené. Vchod je zo západnej časti do predsiene.

Zaujímavosťou tohto chrámu je v podstate päťradový ikonostas. Vznikol zrejme v čase výstavby dreveného chrámu. Počas rekonštrukcie bolo v roku 2006 zistené, že existujúce ikony boli v minulosti premaľované, pričom nešlo o obnovu ikon, ale o nanesenie svojských kompozícií. Je to zrejmé hlavne vo štvrtom rade prorokov, kde je zobrazenie tvárových partií celkom stereotypné. Tiež zaujímavý je aj počet ikon prorockého radu. Pri plnom stave by ich mohlo byť maximálne dvadsať, zatiaľ čo ich tu je dvadsaťštyri. Prvý, hlavný rad, tvoria ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a ikona Nanebovstúpenie Pána. Diakonské dvere sú bez krídel. Cárske dvere sú dvojkrídlové so šiestimi medailónmi (štyria evanjelisti a dva medailóny Zvestovania). Druhý rad sviatkov je rozdelený ikonou Poslednej večere. Tretí rad apoštolov má v strede ikonu Krista Pantokratora, namiesto ikony Krista Veľkňaza. Štvrtý rad je najhorší na popis, lebo tu nemožno isto identifikovať jednotlivých prorokov. Vrch ikonostasu je ukončený krížom v nadstavci, skloneným pre nedostatok priestoru. Piaty rad pozostáva z ikon sv. biskupa Mikuláša zachraňujúceho troch žiakov, Diabol pokúša Ježiša, Agónia v Getsemanskej záhrade.

V súčasnoti už chrám neslúži na liturgické účely.

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Hendikepovaných, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 6.4.2020

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok - nedeľa:
Nonstop


Kontakt

Telefón: +421 911 812 175
Webová stránka: drevenechramy.sk
Gréckokatolícky drevený chrám Nanebovstúpenia Pána
Šmigovec 54
067 74  Šmigovec
Kraj: Prešovský
Okres: Snina
Región: Horný Zemplín
 48.891842, 22.318817

Šmigovec 54
067 74  Šmigovec

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia