SK SK

Reformovaný kostol v Šamoríne

1 hodnotenie
História
Najvzácnejšou historickou pamiatkou v Šamoríne je budova reformovaného kostola, ktorá je jedným z najstarších a najkrajších kostolov na Žitnom ostrove.

Reformovaný kostol v Šamoríne

Najvzácnejšou historickou pamiatkou v Šamoríne je budova reformovaného kostola, ktorá je jedným z najstarších a najkrajších kostolov na Žitnom ostrove.

Kostol bol pôvodne postavený v tretej štvrtine 13. storočia v románskom štýle. Pôvodnú budovu tvorí dnešná hlavná loď a svätyňa bez sakristie a vedľajších lodí. Fakt, že ku kostolu bola pristavaná vedľajšia loď a veža naznačuje, že kostol kedysi pravdepodobne slúžil aj ako miestna pevnosť a z jeho veže bolo možné monitorovať pohyb nepriateľov alebo blížiace sa nebezpečenstvá ako požiare alebo povodne.Počas nadchádzajúcich storočí bol kostol viackrát prestavaný. Pôvodne mal trámovú klenbu. V 14. storočí bola pristavaná južná loď, nad ktorú postavili rebrovú krížovú klenbu. Hlavnú loď po roku 1449 rozdelili osemuholníkovými piliermi, ktoré podopierali starogotickú rebrovú klenbu.V oblúku svätyne sú zobrazení apoštoli zo Starého zákona v medailónoch umiestnených do ozdobných kruhových rámov a opatrených stuhami s nápismi. Hore v strede je zobrazený Dávid s korunným kráľom Šalamúnom. Na severnej bočnej stene je zobrazený útek z Egypta, pod tým je na obraze typu gobelín Panna Mária na jej smrteľnej posteli, obklopená apoštolmi a nad ňou na klenbe je zobrazený jej pohreb a nanebovstúpenie. Posledným obrazom cyklu v trojuholníku situovanom smerom k hlavnej lodi je zobrazené korunovanie Márie. Umiestnenie týchto obrazov na hlavnom mieste je dôkazom toho, že kostol bol postavený na počesť Panny Márie.Relikviár vytesaný z kameňa bol pravdepodobne súčasťou už pôvodného kostola. Kľačiaca postava nad ním je pravdepodobne zakladateľ a mecenáš kostola. Na južných stenách sa nachádzajú 2 erby, pravdepodobne sú symbolmi kráľovnej. Pôvodné farby ťažko určiť, preto sa len predpokladá , že ide o erb niektorej kráľovnej z rodu Árpádovcov.

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí, Platené parkovanie v okolí


Vhodné pre: Seniorov, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 31.10.2017
Zdroj: Šamorín

Otváracie hodiny

Počasie

Neuvedené


Kontakt

Reformovaný kostol v Šamoríne
Veterná 497/19
931 01  Šamorín
Kraj: Trnavský
Okres: Dunajská Streda
Región: Podunajsko
 48.0263745, 17.3111736

Nadmorská výška: 126 m

Veterná 497/19
931 01  Šamorín

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia