SK SK
2 hodnotenia
História
Leopoldovská pevnosť je najstaršia na Slovensku. Impulz pre stavbu pevnosti pevnosti bola ofenzíva Osmanskej ríše a obsadenie pevnosti v Nových Zámkoch. Svojou rozlohou pevnosť zaberá 56 ha, postavená je v renesančnom slohu.

Pevnosť - Leopoldov

Leopoldovská pevnosť je najstaršia na Slovensku. Impulz pre stavbu pevnosti pevnosti bola ofenzíva Osmanskej ríše a obsadenie pevnosti v Nových Zámkoch. Svojou rozlohou pevnosť zaberá 56 ha, postavená je v renesančnom slohu.

Pevnosť Leopoldov, v súčasnosti väznica, sa nachádza priamo v mestečku Leopoldov. Z Hlohovskej cesty sa v meste dostaneme na námestie Sv. Ignáca, kde sa nachádza menšie parkovisko pri pamätníku Jarolíma Gucmana, kde môžeme odstaviť auto. Ďalej pokračujeme po Gucmanovej ulici, prejdeme cez most, potom popri parkovisku pre návštevy väznice (v prípade, že nenájdeme miesto na vyššie spomínanom parkovisku, môžeme prísť autom až sem). Odtiaľ je to už len kúsok k bráne pevnosti - väznice.

Upozorňujeme, že je potrebné dodržiavať zákaz fotografovania, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam, hoci podľa vyjadrenia riaditeľa väznice by nemal byť problém fotiť verejné priestory ako sú vstupná brána a múry. Odporúčame fotografovať iba s povolením!

Zdroj: Hrady - Zámky (5.8.2021)

Interiér a exteriér

Pevnosť je postavená v renesančnom slohu, zaberá rozlohu 56 ha. Postavená bola v tom čase podľa najnovších vojenských obranných technológií. Vzorom pre pevnosti v Nových Zámkoch a Leopoldove bola pevnosť Palmanova v Taliansku. Leopoldovská protiturecká pevnosť má hviezdicový tvar, je tvorená šiestimi do kruhu umiestnenými päťcípimi bastiónmi spojenými ravelínmi. Bola obohnaná vodnou priekopou. Východný kanál ešte aj teraz jestvuje a použiva sa na odpad vody.

Uličná sieť bola rozložená lúčovite. Šesť vysunutých bášt tvorilo malé pevnôstky, po oboch stranách boli umiestnené strielne pre delá, ktorými strieľali na nepriateľa v krížovej paľbe.

Pevnosť má dve brány: východnú od Hlohovca a západnú od obce Leopoldov. Vchod do pevnosti tvorili padacie mosty, ktoré sa na noc a v čase nebezpečenstva zatvárali. Múry sú z kameňa, základy pevnosti a nárožia bášt z veľkých kamenných kvádrov. Múry sú šikmé. Výška čini cca. 10m, šírka 25m a hrúbka bášt až 50m. Vnútorný priemer medzi bránami je 320m a priečna vzdialenosť od rohu jednej bašty na roh druhej bašty je 600m. Na takom malom priestore bola vybudovaná mocná pevnosť, ktorú žiadny nepriateľ nedobyl útokom.

Zdroj: hrady-zamky.sk (5.8.2021)

História

Založenie pevnosti Leopoldov spadá do druhej polovice 17. storočia, ktoré sa v Európe vyznačovalo tureckými vojnami a protireformáciou. Postavená bola v rokoch 1665 - 1669 po páde pevnosti v Nových Zámkoch, dobytej pri ofenzíve Osmanskej ríše. Pevnosť bola odovzdaná svojmu účelu v roku 1669. Nad západnou bránou to hlása nápis z veľkých kovových písmen: L.I.D.G.R.I.S.A.A.A.H.B.R. - 1669. Sú to iniciály latinského textu: Leopoldus I, Dei Gratia Romanorum Imperator, Semper Augustus Archidux Austriae, Hungeriae, Bohemiseque Rex. - Anno 1669. V preklade: Leopold prvý, z Božej milosti rímsky cisár, vždy vznešený, rakúske arciknieža, uhorský a český kráľ. Rok 1669. Pevnosť bola pomenovaná na počesť cisára Leopolda I. Po päťročnej výstavbe (1665 – 1669) však pevnosť, ktorá bola svojho času najmodernejším a najobávanejším hradom strednej Európy, do bojov s Turkami už nezasiahla. Svoje opodstatnenie však našla počas protihabsburských bojov. Neohrozilo ju ani jedno obliehanie, ani priamy úder. Pevnosť bola najsilnejšou pevnosťou habsburgského mocnárstva. V r.1678 pevnosť Leopoldov odolala Thökölyho kurucom, v r.1706 odoláva pri povstaní Františka Rákócziho. Za vlády Márie Terézie slúžila ako zásobáreň a sklad pre vojsko a v r.1783 ju navštívil cisár Jozef II., ktorý sa rozhodol do nej umiestniť vojenských veteránov z Budína. V r.1848 pevnosť získavaju maďarskí povstalci, avšak plukovník Ordódy sa 2.februára 1849 vzdal veliteľovi cisárskych vojsk generálovi Šimuničovi. Neskôr v r.1855, po strate vojenského významu je pevnosť na základe Bachovho dekrétu prebudovaná na väznicu, aj keď už aj v skoršom období slúžila ako väzenie, kedy v období protireformácie boli v pevnosti uväznení v roku 1674 viacerí väzni z radov evanjelických a kalvínskych farárov, medzi nimi aj rektor Ján Simonides a kňaz Tobiáš Masník. Panuje konsenzus, že Leopoldov bol najmä v 50.rokoch 20.storočia spolu s koncentračnými a pracovnými tábormi popri uránových baniach najhorším z väzenských zariadení v komunistickom Česko-Slovensku a často je označovaný ako zariadenie likvidačné. Počas komunistického režimu boli kvôli útekom väzňov zničené kazematy, kostolík, boli postavené fabriky a administratívne budovy. Pevnosť bola 17.septembra 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti naďalej slúži ako väznica.

Zdroj: hrady-zamky.sk (5.8.2021)

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Hendikepovaných, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 21.2.2022
Zdroj: GoSlovakia

Otváracie hodiny

Počasie

Neuvedené


Kontakt

Pevnosť - Leopoldov
pevnosť
Leopoldov
Kraj: Trnavský
Okres: Hlohovec
Región: Trnavsko
 48.4446181, 17.7779174

Nadmorská výška: 143 m

pevnosť
Leopoldov

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia