SK SK
0 hodnotení
Majestátny Panský diel a vedľa neho jeho menší brat Malý diel, miestnymi nazývaný Selčiansky, akoby strážili pod nimi v miernej pahorkatine ležiacu obec Selce.

Obec Selce

Majestátny Panský diel a vedľa neho jeho menší brat Malý diel, miestnymi nazývaný Selčiansky, akoby strážili pod nimi v miernej pahorkatine ležiacu obec Selce.

Uprostred obce sa týči jej dominanta – rímskokatolícky Kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý je vďaka vysokej veži viditeľný z diaľky niekoľkých kilometrov. Farský Kostol sv. Cyrila a Metoda, pôvodne zasvätený všetkým svätým, bol prvým v Hornom Uhorsku, teda aj na území dnešného Slovenska, ktorý zasvätili solúnskym bratom.

Na rok 1863 pripadli oslavy tisícročného jubilea, odkedy solúnski bratia začali apoštolskú misiu u Slovanov. Július Plošic, horlivý kňaz a národovec, pôsobiaci vtedy v Selciach, zorganizoval veľkolepú celoslovenskú oslavu, ktorá sa konala na sviatok Najsvätejšej Trojice, a to 31. mája práve v Selciach. Oltárny obraz sv. Cyrila a Metoda, ktorý pre túto udalosť namaľoval maliar Július Jonáš, bol pri tejto príležitosti posvätený banskobystrickým biskupom Štefanom Moyzesom a selčiansky farský chrám sa tak stal prvým kostolom zasväteným solúnskym bratom. V nepriaznivých podmienkach 19. storočia, kedy bol národnostný útlak silný, bola táto jedinečná slávnosť najmasovejšou a najväčšou oslavou milénia príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu. Zreštaurovaný obraz je umiestnený vo svätyni kostola a Selce sú hlavným centrom cyrilo-metodskej úcty v Banskobystrickej diecéze, kde sa každoročne 5. júla koná Cyrilo-metodská diecézna púť.

Spomínaný Július Plošic sa angažoval aj pri zakladaní Matice slovenskej a počas jej prvého valného zhromaždenia 4. augusta 1863 inicioval zasadenie pamätnej lipy – symbolického stromu slovanstva. Dodnes táto lipa zdobí vstup na nádvorie kostola a svedčí o tom, že aj Selčania boli v minulosti nielen dobrými farníkmi, ale aj národovcami. Okolie Seliec a jeho hornatý terén ponúka nekonečné možnosti na turistiku. Lyžiarske stredisko Čachovo pozná celé Slovensko. Pre lyžiarov poskytuje komfort nielen svojou dobrou prístupnosťou, ale i vysokou úrovňou zjazdoviek. V blízkosti vybudovaný agroturistický areál Fuggerov dvor ponúka wellness i možnosť vyskúšať si jazdu na koni. Neďaleko je ďalšie lyžiarske stredisko Šachtičky a celé okolie je poprepájané turistickými a bežeckými trasami. Ideálnou kombináciou, ako spojiť pohyb a poznávanie, je vydať sa náučným chodníkom Keltské chodníčky, ktorý vedie nenáročným terénom z Čachova až k lokalite Hrádok, ležiacim na pomedzí chotárov Seliec, Balážov i Priechoda.

Nadšenci histórie, zberatelia starožitných predmetov, obdivovatelia folklóru si vždy prídu na svoje v gazdovskom dvore, ktorý býva tradične inštalovaný počas dňa obce. Zbierka obsahuje okrem fotografií a predmetov z domácnosti aj ľudové odevy, ktoré sú oproti iným obciam jednoduché a ovplyvnené blízkosťou mesta.

Gastronomická lahôdka držky, miestnym žargónom nazývaná „kutle“, priláka každoročne množstvo gurmánov na už tradične organizovaný Kutliarsky deň. Usporiadanie jedinečnej súťaže vo varení držkového guľáša sa teší veľkej popularite. Túto delikatesu do obce priniesli predkovia z Dolnej zeme ako výdatné jedlo po ťažkej práci. Jedlo z držiek sa rokmi udomácnilo, stalo sa tradičným a usporiadanie súťaže vo varení „kutlového“ guľáša jeho regionálny charakter ešte umocnilo. Nie nadarmo Selčanom prischla prezývka „Kutliari“.

A keď už hovoríme o výnimočnosti Seliec, treba spomenúť aj úspechy rodákov. Tak ako v minulosti reprezentovali našu krajinu v skokoch na lyžiach Ján Kliment, Ján Urbas, Jozef Rusko či Martin Mesík, dnes sa o obnovu zašlej slávy tohto športu opäť usilujú nadšenci, ktorým sa veľmi úspešne darí najmä v juniorskej kategórii, ale aj v obnove areálu mostíkov. Nemožno zabudnúť ani na zanietenosť i úspechy vo futbale, biatlone, bežeckom lyžovaní či florbale starších žiakov.

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok:
07:00 - 12:00
12:30 - 15:30
streda:
07:00 - 12:00
12:30 - 17:00
štvrtok:
07:00 - 12:00
12:30 - 15:30
piatok:
07:00 - 12:00
Zobraziť viac

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok:
07:00 - 12:00
12:30 - 15:30
streda:
07:00 - 12:00
12:30 - 17:00
štvrtok:
07:00 - 12:00
12:30 - 15:30
piatok:
07:00 - 12:00


Kontakt

Telefón: +421 48 418 1223
Webová stránka: selce.sk
Obec Selce
Obecný úrad Selce
Selčianska cesta 132
976 11  Selce
Kraj: Banskobystrický
Okres: Banská Bystrica
Región: Pohronie, Podpoľanie
 48.7654811, 19.2028636

Nadmorská výška: 421 m

Obecný úrad Selce
Selčianska cesta 132
976 11  Selce

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia