SK SK

Obec Zemianske Sady

0 hodnotení
Zemianske Sady patria do Trnavského kraja a tvoria severnú polohu okresu Galanta. Poloha obce je 15 km od Serede asi 14 km od Hlohovca. Približne rovnakú vzdialenosť má do Galanty, Trnavy aj Nitry ( 25 – 30 km ).

Obec Zemianske Sady

Zemianske Sady patria do Trnavského kraja a tvoria severnú polohu okresu Galanta. Poloha obce je 15 km od Serede asi 14 km od Hlohovca. Približne rovnakú vzdialenosť má do Galanty, Trnavy aj Nitry ( 25 – 30 km ).

Každé mesto, dedina má svoju históriu a s ňou súvisí aj kultúra, ktorú si vytvárajú ľudia v jednotlivých historických obdobiach. V minulosti obec nemala kostol, faru, kultúrny dom a iba málotriednu školu. Pamiatky: Dominantou obce z hľadiska kultúrnych pamiatok je zvonica s krížom. Ďalej je to Zemianska kúria, postavila ju rodina Thúry.

V obci máme niekoľko sôch:
- socha sv. Vendelína vyrezávaná z dreva,
- socha sv. Urbana (ochrancu vinohradníkov),
túto dala postaviť rodina Bolečková.
Pred bývalým domom F. Kollára je socha Najsvätejšej Trojice, dal ju postaviť Ján Královič. Pri oslavách Medzinárodného družstevného dňa v r. 1969 bol odhalený pomník na nádvorí školského majetku organizátorom poľnohospodárskeho štrajku, ktorý bol organizovaný 13. decembra 1921.

Ľudové zvyky, obyčaje:
Z roku 1910 je zaujímavý záznam ako ľudia pochovávali zomrelé ženy. Oblečená bola do bieleho kroja a ten pozostával: biela sukňa, zástera s čipkami, rukávce, biely vyšívaný ručník a odevačka – dlhý závoj z tylu.


ľudová umelkyňa Salomena Vívodíková na tyl kreslila ozdoby, ktoré sa potom vyšívali. Ďalší záznam hovorí o zábavách kde hrala harmonika, bolo to v strede dediny (bývalá Pekáreň) dnes je tam obchod Potraviny. Každú nedeľu vyhrávali cigáni, tancovalo sa, schádzala sa celá dedina. Cigáni (muzikanti) boli zo Zemianskych Sadov menovite: Teodor K u z m a , Š t e f a n Polák, Jozef Bihári, Klement Kuzma, Dani. Jozef, Polák Ján.

Zvyky a obyčaje pretrvávali najmä v čase Vianoc, veľkonočných sviatkov, stavanie májov. Potom v zime je to vyšívanie a pletenie ihlicami. Taktiež pretrváva zvyk dodnes, že ženy sa stretávajú na páračkách peria v zimných mesiacoch.

Kultúrny dom. Významným dňom pre obec bol 18. október 1959, bolo to na .Hody., slávnostné otvorenie novopostaveného kultúrneho domu, tu sa premietali filmy (aj 3x týždenne). V novej budove boli umiestnené kancelárie MNV, zasadačka, sobášna sieň, ľudová knižnica. Od r. 1960 aj miestny rozhlas. Na vybudovaní kultúrneho domu má veľkú zásluhu p. Viliam Bernáth, tajomník MNV. V KD bolo sídlo Osvetovej besedy, správcom bol p. J. Ujváry.

Knižnica mala rôzne názvy bola súčasťou OB neskôr MKS. Knižnicu viedla v r. 1976-1991 p. Jana Pavlíková. V 60 tych rokoch knižnica eviduje počet 587 zväzkov, za rok ´´2004 knižničný fond v Zemianskych Sadoch narástol na 5 918 kníh, údaj svedčí, že knižničný fond v obci sa neustále zveľaďuje a slúži na vzdelanie pre deti, mládež aj dospelých.
Od 1.1.1994 knižnicu vedie p. Mgr. Štefánia Vašková, učiteľka ZŠ.

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Akceptované platby: Hotovosť
Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Hendikepovaných, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 19.3.2020

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok - streda:
08:00 - 12:00
13:00 - 15:00
piatok:
08:00 - 12:00
13:00 - 15:00


Kontakt

Telefón: +421 31 786 1130
Webová stránka: zemianskesady.sk
Obec Zemianske Sady
Obecný Úrad
Zemianske Sady 2
925 54  Zemianske Sady
Kraj: Trnavský
Okres: Galanta
Región: Podunajsko
 48.327063, 17.819062

Lokalita Zemianske Sady

Obecný Úrad
Zemianske Sady 2
925 54  Zemianske Sady

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia