SK SK
1 hodnotenie
Prvý zápis o obci Podbranč je z roku 1394, kedy sa k panstvu hradu Branč pričleňuje 13 obcí. Obec však existovala oveľa skôr, len sa o nej nepísalo, lebo obce a osady kopaníc v okolí Branča sa prideľovali Sobotišťu. Názov Podbranč má obec už vyše 200 rokov.

Obec Podbranč

Prvý zápis o obci Podbranč je z roku 1394, kedy sa k panstvu hradu Branč pričleňuje 13 obcí. Obec však existovala oveľa skôr, len sa o nej nepísalo, lebo obce a osady kopaníc v okolí Branča sa prideľovali Sobotišťu. Názov Podbranč má obec už vyše 200 rokov.

Kopaničiarska dedina Podbranč pozostáva z troch hlavných miestnych častí – Dolná Dolina, Majeričky, Podzámok – a veľkého počtu osád a samôt. Obec leží na severozápade Myjavskej pahorkatiny a môže sa popýšiť malebnou prírodou s prekrásnym výhľadom zo zrúcaniny hradu Branč. Dominantou obce je hrad Branč, kde sa  každoročne pri príležitosti sviatku vierozvestcov Cyrila a Metoda konajú evanjelické služby a druhý víkend v júli hradné slávnosti. Medzi zaujímavosti patria dve zvonice,  pôvodný mlyn pána Pagáča a Pálenica u Varsíkov. Návštevníci si môžu vybrať z viacerých turistických trás či cyklotrás, ako je napr. náučný chodník Starý hrad – Branč či kopaničiarska cyklomagistrála.

Zdroj: GoSlovakia

Rozprestiera sa na ploche 1.414 hektárov a pozostáva z 37 osád, samôt a väčších usadlostí. Väčšina z nich leží v údolí rieky Myjavy (U Varsíkov, Horná Dolina, Majeričky, Dolná Dolina, Švrčkov Jarok, U Hulkov, U Gažov a pod.). Ďalšia časť obce leží priamo pod zrúcaninou hradu Branč (Podzámok) a v dolinách pri úpätí hradného kopca (Martiské, Drieňové a pod.). V minulosti sa obyvatelia zaoberali poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Boli tu i dva mlyny (začiatkom 19. stor.), ku ktorým neskôr pribudol kameňolom. V roku 1907 tu bolo založené Potravinové družstvo.

Pôsobia tu viaceré spoločenské a záujmové organizácie. Z nich najaktívnejšie sú Demokratická únia žien, Zväz drobnochovateľov, Telovýchovná jednota - futbalový oddiel. Pri OÚ úspešne pôsobia dva dobrovoľné požiarne zbory, a to v častiach Dolná Dolina a Horná Dolina. Aktívne pracuje v obci Poľovné združenie BRANČ, ktoré dosahuje vynikajúce výsledky v odchove zveri, ale i trofejné úspechy. V obci tiež funguje organizácia včelárov a pracujú tu dva dozorné výbory Jednoty. Na tak malú obec počtom obyvateľov je táto spoločenská aktivita na veľmi dobrej úrovni. Občania, členovia týchto organizácií, vypomáhajú obci hlavne brigádnickou formou pri akciách, ktoré obec organizuje. Obecný úrad potom organizáciám vychádza v ústrety podľa svojich možností, či organizačnou alebo finančnou pomocou.


Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Akceptované platby: Hotovosť
Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Cyklistov, Mládež, Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 7.4.2020

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok - piatok:
07:30 - 12:30
13:00 - 15:30


Kontakt

Telefón: +421 34 628 2423
Webová stránka: podbranc.sk
Obec Podbranč
Obecný úrad
Podbranč č. 219
906 41  Podbranč
Kraj: Trnavský
Okres: Senica
Región: Záhorie
 48.729696, 17.446854

Lokalita Podbranč

Nadmorská výška: 261 m

Obecný úrad
Podbranč č. 219
906 41  Podbranč

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia