Mestské opevnenie Trnava

7 hodnotení

Táto jedinečná pamiatka vďaka štyrom faktorom – vek, materiál, dĺžka a rozsah zachovania, je stavebným unikátom v rámci celého Slovenska a zároveň patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu v strednej Európe. Jedno z najstarších slovenských opevnení pochádza z 13. storočia, kedy ho tvorilo 35 hranolových veží, pospájaných drevozemným valom. Ten bol v priebehu ďalších sto rokov nahrádzaný murovanou hradbou vysokou 10 m a hrubou 2 m. Kým hradby ostatných stredovekých miest vystavali z kameňa, na výstav

 • Popis

  Opevnenie vymedzilo plochu 56 hektárov s obdĺžnikovým pôdorysom, čím sa Trnava v období svojho vzniku zaradila medzi najväčšie mestá strednej Európy. Jeho obvod dosahoval dĺžku približne 3 kilometre, z ktorých sa dodnes zachovali zhruba dve tretiny. Z vonkajšej strany opevnenie obkolesovala vodná priekopa, ktorá bola v časoch ohrozenia napúšťaná z mestského rybníka ležiaceho severne za mestom. Do mesta sa vchádzalo cez štyri vežové mestské brány, dvoma v severnom a dvoma v južnom úseku. Neskôr pribudli menšie bránky pre peších, tzv. fortne, jedna na východnej a dve na západnej strane mesta. V 19. storočí, keď už hradby v dôsledku zmien vojenskej techniky a spôsobu boja neslúžili obranným účelom, boli hlavné brány aj s niektorými úsekmi hradobných múrov zbúrané. Aj vodné priekopy boli zrušené, úseky na južnej a severnej strane mesta boli zasypané, v priekope na západnej strane mesta vznikol park. Z brán sa zachovala len malá výpadová bránka pri juhozápadnom nároží a čiastočne prestavaná bránka na východnej strane za farským kostolom. Fortňu na západnej strane pri františkánskom kostole nahradila v roku 1937 Bernolákova brána.

  Doplňujúce informácie

  Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom
  Možnosti parkovania: Platené parkovanie v okolí
  Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
  Vhodné pre: Deti, Rodiny s deťmi, Seniorov, Cyklistov, Mládež, Dospelých
 • Kontakt
  Mestské opevnenie Trnava
  Trnava
  Kraj: Trnavský
  Okres: Trnava
   48.381673, 17.591127
 • Otváracie hodiny
  sobota:
  10:00 - 14:00
  Historická bašta pri Bernolákovej bráne pod správou Kompánie trnavských žoldnierov Prehliadka bašty každú prvú sobotu v mesiaci.
 • Galéria 1
Aktualizované dňa: 12.12.2018

Poloha na mape

Nadmorská výška: 146 m

Trnava

Trnavský kraj
-10°
St -4°
Št -4°
Pi -6°

Zdieľať obsah na:

V okolí Podujatia