SK SK
0 hodnotení
Vinárstvo Vinum Kult vzniklo v roku 2008 z podnetu dvoch veľkých milovníkov vína, ktorí sa rozhodli nebáť a pokúsiť sa obnoviť tradíciu tohto kraja a posunúť výrobu vína z domácej, na profesionálnu úroveň.

Vinárstvo Vinum Kult

Vinárstvo Vinum Kult vzniklo v roku 2008 z podnetu dvoch veľkých milovníkov vína, ktorí sa rozhodli nebáť a pokúsiť sa obnoviť tradíciu tohto kraja a posunúť výrobu vína z domácej, na profesionálnu úroveň.

Postupom rokov, naberaním skúseností, ako aj otepľovaním podnebia sa naskytla myšlienka a možnosť, posunúť úroveň vína podstatným kusom vyššie. A tak sa v spomínanom roku 2008, za účasti dvoch majiteľov (p. Kutaj a p. Šustek) začalo s budovaním profesionálneho vinárstva.

Na začiatku došlo k výstavbe klenbovej pivnice do svahu a priľahlých výrobných priestorov. Ďalej pokračoval nákup výrobných technológií- nerezových tankov, drevených sudov, mlýnkoodstopkovaču, malého pneumatického lisu, ktorý bol o dva roky nahradený väčším, a mnohých ďalších potrebných vecí. V neposlednom rade treba spomenúť aj vlastnú plničku fľiaš, keďže prístup k vinárstvu bol vtedy pred vybudovaním spevnenej cesty náročnejší.

Nad pivnicou boli vytvorené dve terasy, na ktorých sa vysadilo prvého pol hektára vlastného vinohradu, konkrétne odrody Ruladnské šedé, Sauvignon, Rizling rýnsky a skorá červená odroda Acolon. Z terás sa nám ponúka prekrásny výhľad na takmer celú dolnú časť Stredného považia a na ich svahoch stále rastie množstvo rôznych druhov ovocných stromov.

Už prvé vyrobené vína, aj za počiatočnej pomoci skúsených enológov, získali viacero ocenení na prestížnych vinárskych súťažiach. Cesta vinárstva tak nabrala jasný smer a za snahy neustáleho zlepšovania výroby, produkuje kvalitné vína dodnes.

V roku 2015 došlo k výsadbe väčšieho 2 hektárového vinohradu, vzdialeného iba 500m od vinárstva a položenom na juhovýchodnom svahu na úpätí vrchu Skalka, smerom na obec Čachtice. Hlavnými odrodami vinohradu sú Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Sauvignon a Pálava, a doplnkovo Rulandské šedé, Muškát zlatý, Irsai oliver, Zweigeltrebe a Dunaj. V roku 2016 sme vytvorili nový typ etikety, na ktorej elegantnom čiernom podklade je zlatou ražbou zosobnený profil budovy pivnice, pod terasami s vinohradom a vychádzajúcim slnkom. Tiež sme zaobstarali dva nové veľké dubové sudy, určené na krajšie vyzrievanie červeného vína. V súčasnosti (r. 2017), spolu s vytvorením novej webovej stránky, dochádza k modernizácii priestorov kvasiarne, plniacej miestnosti a mechanizácie do vinohradov.

Cieľom vinárstva Vinum Kult je naďalej vyrábať kvalitné odrodové vína, pri použití riadeného kvasenia a ušlachtilých kvasiniek, s čoraz väčším podielom hrozna z vlastných vinohradov. Stále však hrozno nakupujeme aj od našich tradičných dodávateľov a skúsených pestovateľov, predovšetkým z vinohradníckych obcí Čachtice, Hlohovec a Búč.

Na záver si určite kladiete otázku, ako vznikol názov Vinum Kult. V latinskom jazyku by sa toto slovné spojenie dalo preložiť ako "pliesť víno", doslovný preklad z viacerých jazykov by bol možný aj ako "priatelia vína". Slovíčko Kult, však symbolizuje aj kruh, ktorý bol základným prvkom prvej etikety a dá sa vysvetliť ako "kult", či "zoskupenie".

Ak si to všetko spojíme, získame rozsiahlejšie a výstižné spojenie:

Vinum Kult = Kruh priateľov vína :)

Doplňujúce informácie

Možnosti dopravy: Pešo, Bicyklom, Autom, Vlakom, Autobusom
Možnosti parkovania: Parkovanie zdarma v okolí

Akceptované platby: Hotovosť
Dohovoríte sa: Slovensky

Vhodné pre: Dospelých
Sezóna: Jar, Leto, Jeseň, Zima
Aktualizované dňa: 12.4.2018

Otváracie hodiny

Počasie

pondelok - piatok:
09:00 - 17:00


Kontakt

Telefón: +421 948 052 280 / +421 905 659 012
Webová stránka: vinumkult.sk
Vinárstvo Vinum Kult
Vinohrady
91501  Nové Mesto nad Váhom
Kraj: Trenčiansky
Okres: Nové Mesto nad Váhom
Región: Stredné Považie
 48.734187, 17.810682

Vinohrady
91501  Nové Mesto nad Váhom

Zobraziť kontakt

tipy na zážitok v okolí Podujatia