EN EN

Archeológia horného Zemplína - Humenné

0 ratings
Culture
Vihorlatské múzeum v Humennom vás pozýva na výstavu Archeológia horného Zemplína.

Archeológia horného Zemplína

Vihorlatské múzeum v Humennom vás pozýva na výstavu Archeológia horného Zemplína.

Výstava archeologických nálezovdokumentuje proces osídľovania regiónu a vývoj jednotlivých kultúr na našom územíod čias doby kamennej po novovek. Siaha do obdobia najdlhšieho úseku pravekých ľudských dejín − od čias doby kamennej, predstavuje periódu doby bronzovej, železnej, vrcholného stredoveku, až do obdobia novovekých objavov. Databáza vystavených artefaktových nálezov je členená chronologicky a podľa archeologických kultúr na našom území. Vystavené trojrozmerné exponáty dopĺňajú textové, nákresové a audiovizuálne sprievodné záznamy približujúce periodizáciu dejín a ďalšie artefaktové pramene archeológie na území regiónu v podobe pohrebísk, sídlisk a hradných stavieb.
Vystavované artefakty pochádzajú z náhodných objavov i nálezov v rámci systematických výskumov a archeologických prieskumov v regióne. Najstaršie vystavené nálezy v podobe pravekých kamenných nástrojov pochádzajú z obdobia 250 000 rokov pred Kristom a nájdené boli v blízkosti Humenného, Čertižného, Kochanoviec, Brestova a Hažína. Jeden z najväčších nálezových súborov dokumentuje praveké osídlenia z obdobia 6 000 rokov pred Kristom. Kolekcia predstavuje stovky kusov kamennej industrie, hlinených nádob, keramiky a ozdôb.Napríklad kamene na opracovávanie nástrojov a drvenie zrna a množstvo nádob, ktoré používali pravekí ľudia v období neolitu na dnešnom Sídlisku pod Sokolejom v Humennom.

Etapu doby bronzovej reprezentuje vystavený bohatý nález pokladu z lokality na Sídlisku I v Humennomz obdobia 1500 rokov pred Kristom.
Novšie stredoveké nálezy najmäz lokalít hradov Brekov a Jasenov a kaštieľa v Humennom predstavujú zlomky kachlíc, porcelánu, skla, mince, šperky, množstvo kovových, kamenných a mramorových stavebných častíc. Medzi ukážkami sa nachádza prsteň zo 14. storočia, súbor mincí z medi a striebra z obdobia kráľa Mateja Korvína, množstvo glazovaných kachlíc, porcelánu, hroty šípov, falconetových nábojníc a ďalších predmetov. K najnovším novovekým nálezom patrí stavebná keramika v podobe črepov kachľových pecí z niekdajších kaštieľskych skleníkov, ktoré sa rozprestierali na ploche dnešného areálu skanzenu.
Vystavované archeologické artefakty pochádzajú zo zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom a časť ukážok zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

Additional information

Transport: By foot, By bike, By car, By train, By bus
Parking: Free parking nearby

Accepted payments: Cash

Suitable for: Childrens, Families with childrens, Elderly, Handicapped, Young
Updated on: 17.7.2019

Date of the proceedings

The event is over.

July 2019

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3

Click on the day of the event to see the time of the event


Admission

Not listed.


Contact

Phone: +421 57 775 2240
Website: muzeumhumenne.sk
Archeológia horného Zemplína
Vihorlatské múzeum v Humennom
Mierová 33/7
066 01  Humenné
Region: Prešovský
District: Humenné
Area: Horný Zemplín
 48.938829, 21.90747

Vihorlatské múzeum v Humennom
Mierová 33/7
066 01  Humenné

Show contact

tips on experience around Events